W roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Publicznych w Kocierzewie realizowany jest projekt „Młodzi Kocierzewiacy na Ekologicznym Szlaku”, który ma na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży problemy środowiskowe z jakimi zmaga się nasza Gmina oraz zaszczepić w nich chęć do dbania o nasze środowisko naturalne i ukazania im korzyści jakie z tych działań płyną. Projekt odpowiada proekologicznym działaniom prowadzonym na terenie gminy Kocierzew Płd.
Dla dzieci najmłodszych zaplanowano warsztaty przedstawiające problem śmieci i ich segregacji, warsztaty uświadamiające problem niedostatku wody pitnej oraz warsztaty zapoznające z podstawowymi zasadami proekologicznych zachowań wobec przyrody. Ponadto dzieci wybiorą się do przydomowych oczyszczalni ścieków, gdzie dowiedzą się w jaki sposób w każdym gospodarstwie można dbać o czystość wody. Aby pogłębić wiedzę nt ochrony drzew dzieci z przedszkola i klas "0" pojadą na wycieczkę do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego na zajęcia edukacyjne. W przedszkolu będzie realizowana również tematyka ekologiczna zgodnie z programem nauczania. W trakcie realizacji warsztatów i zajęć dydaktycznych wykorzystane będą gry edukacyjne oraz pomoce dydaktyczne o tematyce ekologicznej, np. puzzle, historyjki obrazkowe z towarzyszącym nagraniem tekstu, plansze magnetyczne. Podsumowaniem zaplanowanych działań będzie konkurs plastyczno-techniczny z wykorzystaniem surowców wtórnych przeznaczony dla dzieci i ich rodziców.
W nawiązaniu do ekologicznych działań gminy dla uczniów z klas I-III zaplanowano warsztaty, w trakcie których dowiedzą się o problemie zanieczyszczenia wody, powietrza oraz ich znaczeniu w życiu codziennym. Odbędzie sie również wycieczka na program edukacyjny uświadamiający prawidłowe zachowania wobec przyrody. Na zajęciach lekcyjnych będą realizowane treści o tematyce ekologicznej. Zostaną zakupione gry ekologiczne. Odbędzie się konkurs rodzinny polegający na wykonaniu ciekawego stroju z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych.
Tematyka ekologiczna będzie również realizowana podczas warsztatów i zajęć edukacyjnych z przyrody i godzin z wychowawcą dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie w szerszym zakresie dowiedzą się o zanieczyszczeniu wody, powietrza, problemie śmieci, w tym o elektroodpadach i ich wpływie na degradację środowiska naturalnego. Na zajęciach wykorzystane zostaną gry dydaktyczne, zestaw interaktywny "Segregujemy odpady" oraz ekologiczny zegar. Uczniowie pojadą na wycieczkę do Łodzi, gdzie wezmą udział w zajęciach edukacyjnych w sortowni odpadów, oczyszczalni ścieków, palmiarni oraz zwiedzą ZOO. Po zrealizowaniu wszystkich zaplanowanych działań uczniowie klas IV-VI wezmą udział w konkursie podsumowującym zdobytą wiedzę dotyczącą działań ekologicznych na terenie gminy w odniesieniu do globalnych problemów ochrony środowiska.
Młodzież gimnazjalna weźmie udział w warsztatach dotyczących sposobów oszczędzania wody, pozna dwa odmienne style życia (ekologiczny i konsumpcyjny) oraz dowie się o wpływie odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii na środowisko. Na zajęciach biologii i geografii będą realizowane treści ekologiczne dotyczące segregacji odpadów, ochrony wód, powietrza atmosferycznego, odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Zostaną zakupione gry ekologiczne oraz pomoce dydaktyczne, tj. model eksperymentalny i demonstracyjny "Energia odnawialna wody - wiatru-słońca". Aby pogłębić zdobytą wiedzę młodzież zwiedzi odkrywkową kopalnię węgla brunatnego, elektrownię oraz farmę wiatrową. Na zakończenie uczniowie gimnazjum wezmą udział w konkursie ekologicznym dotyczącym odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii w rejonie łódzkim.
W ramach projektu odbędą się spotkania ze specjalistą ds. przydomowych oczyszczalni ścieków, akcje "Zbiórka surowców wtórnych" oraz "Sprzątanie Gminy Kocierzew Płd".
Projekt zakłada wydanie broszury, która będzie poruszała wszystkie wskazane problemy. Broszurka będzie udostępniona wszystkim dzieciom. W celu praktycznego wykorzystania zdobytych wiadomości nt segregacji śmieci zostaną zakupione kosze do selektywnej zbiórki odpadów do każdej sali lekcyjnej i na korytarze. Zwieńczeniem projektu będzie posadzenie przez każdą klasę drzewek wokół szkoły.
W realizację programu „Młodzi Kocierzewiacy na Ekologicznym Szlaku” zaangażowani będą rodzice uczestników.