W roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Kocierzewie Południowym realizowany był Projekt Ekologiczny finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Gminę Kocierzew Południowy.
Podjęte w ramach projektu działania zintegrowały społeczność szkolną i lokalną, dały możliwość atrakcyjnego i pożytecznego spędzenia czasu wolnego, a przede wszystkim zwróciły uwagę młodego pokolenia na wielkie znaczenie ochrony wód w naszym środowisku.
W projekcie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły od najmłodszych przedszkolaków po ostatnie klasy gimnazjum, tj. 344 osoby.
W szkole odbyły się warsztaty dla wszystkich uczniów w czterech grupach wiekowych prowadzone przez trenerów z Ośrodka Działań Ekologicznych w Łodzi na temat wód, źródeł ich zanieczyszczeń oraz sposobów ochrony. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci najmłodsze poznały zwierzęta żyjące w wodzie oraz ich przystosowania do tego środowiska. Uczestnicząc w różnych zabawach, dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta spotykamy w rzece i jeziorze, jakie nad brzegami zbiorników, a jakie żyją w wodach słonych. Dzieci z klas I – III pod kierunkiem trenerów z ochotą i zaangażowaniem zanurzyły się w kulturze. Biorąc udział w warsztatach pod takim właśnie hasłem, uczniowie m.in. słuchali dźwięków wody, muzykowali i samodzielnie tworzyli prace plastyczne korzystając z wody. Starsi uczniowie w trakcie warsztatów uzyskali odpowiedź na ciekawe pytania np.: czy wyrzucając jedzenie marnujemy wodę? czy w Polsce brakuje wody? czym jest eutrofizacja i jak wpływa na życie w zbiornikach wodnych? ile wody zużywamy na co dzień? i wiele innych. Uczestnictwo w warsztatach pozwoliło na zrodzenie się cennej refleksji na temat znaczenia wody w życiu każdego żywego organizmu i uświadomienie sobie, że każdy musi dbać o jej bezcenne zasoby. W czasie trwania projektu przeprowadzono Kampanię Czysta woda zdrowia doda, której zwieńczeniem było rozmieszczenie w szkole dystrybutorów z wodą pitną. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z czystej, świeżej wody, szczególnie w upalne dni albo po zakończeniu zajęć wychowania fizycznego.
W trakcie realizacji projektu przeprowadzono sześć konkursów, w których wzięły udział wszystkie chętne dzieci i młodzież ze wszystkich grup wiekowych. Uczestniczyło w nich ogółem 298 uczniów zachęconych przez swoich wychowawców i nauczycieli. Każde dziecko miało szansę sprawdzić się w konkursach obejmujących różne formy aktywności. Odbył się konkurs plastyczny na wykonanie znaku graficznego Oszczędzaj wodę, klasowy konkurs polegający na przygotowaniu plakatu lub ulotki informującej o zdrowotnych właściwościach czystej wody. Starsi uczniowie przygotowali konkursowe prezentacje multimedialne o zwierzętach żyjących w polskich rzekach i jeziorach. Rodzice wraz z dziećmi wzięli udział w konkursie fotograficznym, którego zwieńczeniem była wystawa ponad 40 zdjęć obrazujących piękno krajobrazów wodnych i zjawisk prezentujących wodę w trzech stanach skupienia. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum sprawdzili swoje wiadomości w teście wiedzy o wodzie, w którym znalazły się pytania z zakresu biologii, geografii, fizyki, chemii, a nawet z języka polskiego.
Wszystkie przedszkolaki i uczniowie wzięli udział w wycieczkach tematycznie związanych z wodą. 68 najmłodszych dzieci pojechało do gospodarstwa agro-turystycznego na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych i odbyły przejażdżkę bryczką po leśnych drogach i bezdrożach. Uczniowie z klas I – III (w liczbie 71) mieli możliwość poznania puszczańskiej flory i fauny, uczestnicząc w lekcji specjalnej, w trakcie wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego. Do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego pojechało 83 uczniów z klas IV – VI. Odwiedzili zbiornik Sulejów, Skansen rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła i Groty Nagórzyckie oraz wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Do Puszczy Mariańskiej i Mszczonowa pojechało 90 najstarszych uczniów z klas VII, VIII oraz gimnazjum. Wędrowali oni ścieżką edukacyjną wraz z pracownikami nadleśnictwa, a że dzień był piękny, tym przyjemniejsza była zabawa w basenach kompleksu wód termalnych w Mszczonowie na zakończenie wycieczki.
Wiosną uczniowie uczestniczyli w akcjach: Sprzątanie Kocierzewa oraz Sprzątanie doliny rzeki Witonii. Z okazji Światowego Dnia Wody kl. II przygotowała przedstawienie poświęcone znaczeniu czystej wody dla człowieka. Najmłodsze dzieci odbyły spacer do ujęcia wody pitnej w Kocierzewie, gdzie wysłuchały ciekawej prelekcji pracownika hydroforni na temat Skąd się bierze woda w kranie?
W Dniu Dziecka – 3 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, w którym wzięła udział Wójt Gminy Kocierzew Południowy p. Agnieszka Wojda i pracownice gminy wspierające działania projektowe, dyrektor szkoły Agnieszka Maliszewska, zaproszeni nauczyciele i uczniowie z sąsiednich szkół, rodzice, nauczyciele oraz przedszkolaki i uczniowie szkoły. Zaprezentowano wystawę wszystkich prac konkursowych przygotowanych przez uczniów. Uroczystość zakończenia projektu poprzedziła Olimpiada Zdrowia – zawody sportowe na wesoło, przygotowana i przeprowadzona przez nauczycieli szkoły. Wzięły w niej udział drużyny reprezentujące wszystkie oddziały szkolne oraz zawodnicy z sąsiednich placówek. Dzieci, nie biorące bezpośredniego udziału we współzawodnictwie, z pasją dopingowały swoich faworytów, a w międzyczasie korzystały z innych atrakcji przygotowanych przez rodziców, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację tego podwójnego święta. Po zakończonej rywalizacji wręczono nagrody dla laureatów wszystkich konkursów oraz zwycięzcom sportowego współzawodnictwa.