Projekt „Czysto wszędzie, ładnie wszędzie” – edukacja ekologiczna w Szkole Podstawowej w Kocierzewie Południowym dofinansowany był z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania: zakup pomocy dydaktycznych oraz artykułów biurowych do wykorzystania podczas realizacji zadań projektu, warsztaty terenowe w Lesie Łagiewnickim w Łodzi dla wszystkich przedszkolaków i uczniów klas I – VIII, warsztaty stacjonarne na terenie szkoły dla wszystkich grup wiekowych. Zaplanowano również dwa konkursy o tematyce ekologicznej.
Z uwagi na zaistniałą sytuację (ogłoszenie pandemii koronawirusa COVID-19) i przejście szkoły na system nauczania zdalnego, nie były możliwe do zrealizowania wyjazdy na zajęcia terenowe, a także warsztaty stacjonarne na terenie placówki w roku szkolnym 2019/2020. Realizację tych zadań przesunięto na kolejny rok szkolny. Zgodnie z planem dokonano zakupu wszystkich pomocy dydaktycznych i artykułów biurowych.
Możliwe do przeprowadzenia okazały się w roku szkolnym 2019/2020 konkursy ekologiczne: Ekomoda kocierzewska oraz U nas nic się nie marnuje. Przedszkolaki i uczniowie wszystkich klas wzięli w nich liczny udział, przesyłając prace na specjalnie w tym celu utworzony na platformie Teams kanał Projekt ekologiczny. Powołana przez dyrektora szkoły komisja dokonała przeglądu, analizy i oceny prac. Wyłoniono laureatów w każdej grupie wiekowej i przyznano nagrody. Nagrody zostały wręczone uczniom w dniu zakończenia roku szkolnego.
Online zostały również zrealizowane zaplanowane treści ekologiczne na zajęciach lekcyjnych, uczniowie zostali zapoznani z działaniami ekologicznymi prowadzonymi w Gminie Kocierzew Południowy, z budową i działaniem przydomowych oczyszczalni. Uczniowie wzięli udział w sprzątaniu terenu wokół szkoły oraz w zbiórce surowców wtórnych.
W roku szkolnym 2020/2021 wznowiono realizację zadań planowanych w ramach projektu. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III wzięli udział w warsztatach. Dla przedszkolaków i klas „0” były to zajęcia stacjonarne na terenie szkoły. Z powodu obostrzeń pandemicznych uczniowie klas I – III odbyli zajęcia online. Dotyczyły one flory i fauny Morza Bałtyckiego oraz ochrony bioróżnorodności ekosystemów morskich. Uczniowie klas starszych (IV – VIII) uczestniczyli w warsztatach online na temat elektroodpadów i elektrogadżetów – ich prawidłowego użytkowania i utylizacji.
Warsztaty były zorganizowane dla wszystkich grup wiekowych: przedszkolaków i uczniów. Dzieci wzięły udział w warsztatach terenowych na obszarze Lasu Łagiewnickiego. Uczniowie dowiedzieli się w trakcie zajęć między innymi: jak zachować się w lesie, jak i gdzie bezpiecznie składować odpady, jak zachować się podczas grillowania. Poznały mieszkańców lasu, spacerując z przewodnikiem po ścieżce edukacyjnej. Miłym zakończeniem zajęć był wspólny piknik wokół ogniska i pieczenie kiełbasek.
24 czerwca uczniowie klas I – IV pojechali na wycieczkę do Borysewa, gdzie zwiedzili ZOO Safari. Uczestniczyli w warsztatach, jechali kolejką. Pobyt na terenie parku zakończono integracyjnym ogniskiem.
W ciągu trwania projektu (od grudnia 2019 roku do czerwca 2021) udało się zrealizować wszystkie zadania i osiągnąć zamierzone cele.