14 września 2023 roku, podczas Święta Szkoły Podstawowej w Kocierzewie Południowym miało miejsce uroczyste otwarcie Izby Pamięci „Bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny”, która powstała pod patronatem Wójta Gminy Kocierzew Południowy, dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy i okolic.
W 2009 roku odbyła się uroczystość, podczas której uchwałą Rady Gminy w Kocierzewie Południowym nasza szkoła otrzymała imię Bohaterów walk nad Bzurą 1939 roku. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu. Zostali wybrani bohaterowie najbliżsi społeczności Gminy Kocierzew Południowy, Ci którzy na tej ziemi i w jej obronie złożyli największą ofiarę - własne życie, byśmy my mogli cieszyć się wolną Polską, byśmy mogli uczyć się w polskiej szkole i pracować w wolnym kraju. Dziś wiemy na pewno, że bohaterowie walk nad Bzurą są dla nas wzorem patriotyzmu i odwagi, potrafili z ogromnym poświęceniem i prawdziwym bohaterstwem walczyć o wolność Ojczyzny.
Przekazujemy tę wiedzę młodemu pokoleniu wychowując je w duchu patriotyzmu, ucząc dzieci, że współczesna miłość do Ojczyzny to sumienna nauka i praca, pomoc potrzebującym, kultywowanie polskich zwyczajów i kocierzewskich tradycji, a także pamięć o żołnierzach Kampanii Wrześniowej. Pamiętamy o naszej przeszłości i dbamy o przyszłość. Jak mówią słowa hymnu szkoły:
Nasza szkoła to nie tylko mury,
to jest historia o bohaterach znad Bzury.
Pamięć o żołnierzach, którzy dzielnie walczyli,
po to żebyśmy dziś w tej szkole się uczyli.
Postanowiliśmy w sposób szczególny oddać cześć i hołd poległym w obronie Ojczyzny. Zgromadziliśmy prywatne dokumenty, listy, odznaczenia i medale, hełmy, zdjęcia, świadectwa i inne pamiątki, które udostępniamy Państwu w Izbie Pamięci.
To nasze wspólne dzieło, wyraz naszego lokalnego patriotyzmu. Bardzo serdecznie dziękuję p. Agnieszce Wojdzie oraz Radzie Gminy za wsparcie w tworzeniu Izby Pamięci. Dziękuję ks. Krzysztofowi Chmielewskiemu za współtworzenie Izby Pamięci. Szczególnie dziękuję p. Piotrowi Łachecie, który jest pasjonatem Bitwy nad Bzurą - dziękuję za pomoc merytoryczną i wiedzę nam przekazaną. Dziękuję nauczycielom za pomoc w tworzeniu naszego muzeum, m.in. p. Ewie Zagórowicz i Beacie Rześnej. Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy przynieśli do Izby eksponaty, najczęściej bardzo cenne i sentymentalne, tj. listy, zdjęcia, dokumenty, pamiątki… Dziękuję m.in. p. Kazimierzowi Książkowskiemu za coroczną obecność, rozmowy, dziękuję p. Bolesławowi Scęcelkowi i Rodzinie Dąbrowskich z Jeziorka, Rodzinie Pietrzaków z Kocierzewa Południowego, Rodzinie Buczków z Kocierzewa Południowego, Rodzinie Marczaków z Lipnic, Rodzinie Charążków z Osieka, Rodzinie Piechów z Osieka, Rodzinie Wołków z Różyc, Rodzinie Rześnych z Boczek Chełmońskich, p. Grażynie Czubak z Lenartowa, p. Sławomirowi Soleńcowi z Osieka, p. Wiesławowi Brzozowskiemu z Łowicza, p. Renacie Kunat z Łowicza, p. Henrykowi Skomiałowi z Różyc, p. Justynie Durmaj z Kocierzewa Południowego. Dziękuję wszystkim osobom, które w jakiś sposób przyczyniły się do powstania naszej Izby Pamięci. Zapraszam innych do współpracy, gdyż to nie koniec, to dopiero początek…. Liczymy na dalszą współpracę i wspólne działania na rzecz poznania lokalnej historii i upamiętnienia Bohaterów walk nad Bzurą 1939 roku.
Agnieszka Maliszewska - Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Bohaterów walk nad Bzurą 1939 roku w Kocierzewie Południowym