Politechnika Łódzka 30.09.2022 r.
Drugie spotkanie na Politechnice Łódzkiej to dalsze budowanie i programowanie robotów oraz praca z płytkami Arduino.
Politechnika Łódzka 23.09.2022 r.
Nowy rok szkolny i nowa grupa uczniów na Politechnice Łódzkiej. Uczniowie naszej szkoły z klas 7 i 8 uczestniczą w zajeciach w ramach projektu "Informatyka bez granic". Na pierwszych zajęciach budowali i projektowali roboty oraz poznali podstawy programowania w jezyku Python.
Politechnika Łódzka - 21.01.2022
Kolejny wyjazd w ramach projektu :Informatyka bez granic". Uczniowie poznali wirtualny świat oraz programowali roboty.
Politechnika Łódzka - 1.10.2021
Drugi wyjazd na Politechnikę Łódzką był bogaty w nowe doświadczenia. Programowaliśmy w C++, poznaliśmy podstawy elektroniki, pracowaliśmy na płytce Arduino oraz składaliśmy roboty edukacyjne Makeblock mBot-S Explorer Kit
Politechnika Łódzka - 17.09.2021
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy na zajęcia na Politechnice Łódzkiej w ramach projektu "Informatyka bez granic"
Politechnika Łódzka - 6.03.2020
Grupa uczniów z klasy 7b i klasy 6b uczyła się programowania tekstowego. Mieli do wykonanie dość trudne zadanie. Świetnie sobie z nimi poradzili.
Politechnika Łódzka - 6.03.2020
Kolejny wyjazd i kolejne zajęcia na Politechnice Łózkiej. Jedna z grup (klasa 7a i klasa 6a) programowała roboty oraz składała drony, które następnie wprawiano w ruch.
Politechnika Łódzka
Kolejny wyjazd na Politechnikę Łódzką w ramach projektu INFORMATYKA BEZ GRANIC oraz realizowanej w szkole innowacji. Zajęcia na politechnice z programowania były dla uczestników nie tylko nauką, ale też świetną zabawą. W II półroczu w wyjazdach bierze udział 44 uczniów od klasy trzeciej do siódmej.
LEGO education
Zabawa z klockami LEGO education. Najpierw projektujemy, potem budujemy, a następnie programujemy stworzone roboty.
SCRATCH
Kolejne zajęcia z programowania. Tym razem zabawa ze Scratchem.
LEGO MINDSTORMS C.D.
Uczniowie na kolejnych zajęciach budują i programują roboty.
LEGO MINDSTORMS
Uczniowie rozwijają swoje umiejętności informatyczne poprzez zabawę, budowę z klocków lego.
LEGO education
Na zajęciach dodatkowych z informatyki uczniowie budują roboty z klocków LEGO, programują je według instrukcji lub własnego pomysłu.
W świecie drukarek 3D
Na kolejnych zajęciach uczniowie mogli zapoznać się z pracą drukarek 3D. Najpierw zaprojektowali swoją rzecz do wydrukowania, napisali program i przystąpili do drukowania. Przekonali się, że drukowanie trójwymiarowe jest dosyć czasochłonne.
Drony-poduszkowce
Kolejne zajęcia na Politechnice Łódzkiej były z wykorzystaniem komputerów Apple. Uczniowie składali i programowali drony-poduszkowce.
Politechnika Łódzka-pierwszy wyjazd
Podczas pierwszego wyjazdu na Politechnikę Łódzką uczniowie poznali uczelnię i wykładowców. Zapoznali się również ze sprzętem informatycznym, z którego będą korzystać. Pierwsze zajęcia to spotkanie z robotem Makeblock Neuron. Uczniowie budowali i programowali swoje roboty.
Innowacja pedagogiczna „W świecie robotów”
Metryczka:
szkoła: Szkoła Podstawowa w Kocierzewie Południowym
adresaci: uczniowie klasy VI ab
autorzy innowacji: mgr Beata Rześna
realizatorzy innowacji: mgr Beata Rześna
termin realizacji : rok szkolny 2019/2020
zajęcia będą prowadzone w ramach zajęć rozwijających z informatyki w kl. VI ab oraz na zajęciach wyjazdowych na Politechnice Łódzkiej
Wstęp:
Innowacja ma na celu wprowadzenie nauki programowania, wsparcie kształcenia tradycyjnego, kształceniem multimedialnym, szerzenie idei nauki poprzez działanie. Uczniowie korzystając z zestawów Lego Education oraz Lego Mindstorms zostaną wprowadzeni w robotów i nowoczesnych technologii. Zdobędą nowe umiejętności oraz usprawnią już posiadane. Programowanie, jako nowoczesny środek dydaktyczny uatrakcyjni proces nauczania w szkole oraz stworzy nowe możliwości wspomagania uczniów. Poza tym, taka forma pracy jest bardzo atrakcyjna dla uczniów, co znacznie wpływa na ich pełne zaangażowanie w realizowane działania.
Uczniowie uczą się programowania w środowisku Scratch, Logomocji i Baltie oraz programowania robotów Lego. Dzięki innowacji uczniowie nabędą umiejętność kreatywnego i świadomego wykorzystania technologii w realizacji własnych pomysłów. Nauka programowania uczy świadomego korzystania z technologii informatycznej.
W ramach innowacji została nawiązana współpraca z Politechniką Łódzka. Tam uczniowie dwa razy w miesiącu uczestniczą w zajęciach w ramach projektu „Informatyka bez granic”.
CELE GŁÓWNE:
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
METODY PRACY
FORMY PRACY
TEMATYKA ZAJĘĆ:
POMOCE DYDAKTYCZNE:
EWALUACJA:
Podsumowanie
W czasie zajęć uczniowie zdobędą nową wiedzę i umiejętności z zakresu programowania i budowania robotów. Poszerzą i zweryfikują już posiadane wiadomości. Rozwiną zdolności posługiwania się technologią komputerową oraz nabędą umiejętności logicznego myślenia, pomysłowości, sprawności manualnej oraz wyobraźni przestrzennej. Wyjazdy na Politechnikę Łódzką przybliżą uczniom świat informatyczny, dzieci poznają budowę i programowanie robotów – konstruowane modele będą odzwierciedlać znane z życia urządzenia, pokazując ich działanie; pokazanie mechanizmów i procesów zachodzących w technice i robotyce; odkrywanie tajników rozwiązań technicznych dzięki którym robot „widzi, czuje i słyszy”; zrozumienie znaczenia interakcji człowiek-komputer; wykorzystanie środowiska wizualnego do zaprogramowania urządzenia; programowanie urządzeń np. omijanie, usuwanie przeszkód, precyzyjne poruszanie, sumo robotów, wykorzystywanie czujników do rozpoznawania barwy, odległości, budowa prostego radaru; poznanie rozwiązań technicznych wspierających rozwój aktywności fizycznej np. smart piłka, projektowanie inteligentnych ubrań. Zajęcia na Politechnice Łódzkiej prowadzone będą przez tamtejszych wykładowców.